SIK SORULAN SORULAR

Cubicle sistemlerde kullanılan C, L, I kabin kodları ve bu kodların sonundaki rakamlar (C7, L3, I4, C1 vb.) neyi ifade ediyor?
● C tipi kabin, arkası ve iki yanı duvar olan kabin sistemini ifade etmektedir.
● L tipi kabin, arkası ve bir yanı duvar olan kabin sistemini ifade etmektedir.
● I tipi kabin, sadece arkası duvar olan kabin sistemini ifade etmektedir.

Bu kodlar aşağıda da görebileceğiniz gibi duvarların görüntüsünün hangi harfleri anımsattığına göre verilmiştir.

Kabinlerin yanındaki rakamlarsa o kabin sistemindeki kabinlerin sayısını ifade etmektedir. Örneğin, C4 kodlu kabin, arkası ve iki yanı duvar olan toplam 4 kabinli sistemdir.

Bu kodlama sisteminden dolayı iki duvar arası kapı uygulamaları
C1 olarak tanımlanmaktadır.

Cubicle sistemlerde panel yüksekliğinin 183 cm olduğu söyleniyor, başka seçeneğimiz yok mudur?
Panel imalatları 366x154 cm, 305x130 cm, 280x130 cm gibi farklı ebatlarda yapılmaktadır. Her panel ölçüsü o panelin üretildiği hattın standartı olup değiştirilemez. Üreticiler bu hatları kurarken hedef sektörde minimum fire prensibini ön planda tutmaktadırlar. Cubicle sektörü için üretilen ve minimum fire imkanı sağlayan ebat 366x154 cm’dir. Cubicle üretiminde panel ikiye bölünerek 183 cm yükseklik elde edilir. 10-15 cm arasında ayak ve üst başlık profili ile beraber toplam kabin yüksekliği 195-200 cm olmaktadır ki bu Avrupa standart yüksekliğidir.
İhtiyaç veya talebe bağlı olarak farklı yükseklik istenmesi durumunda gerçekleştirmek mümkündür. Fakat bu durumda talep edilen yükseklik nedeniyle ortaya çıkacak firenin oranı kabin birim maliyetinde artışa sebep olacaktır. Bu nedenle zaruriyet olmadıkça standart dışı yükseklik yapılması önerilmemektedir.

Tuvaletlerde klozet kullanmayacağım, bu durumda taharet musluğu detayını nasıl çözebilirim?

Bu konudaki optimum çözüm tesisatın zemin seramiği altından projedeki yerine getirilmesidir. Taharet musluğu kabin bölme paneline doğrudan monte edilebileceği gibi daha estetik bir çözüm için yanda resmi bulunan taharet musluğu aparatını da satın alabilirsiniz.
Cubicle sistemlerde kabin ve kapı(C1) uygulamalarında m² birim fiyatlarının farklı olmasının sebebi nedir?
Bir kabin (ara bölmeleri de panel olan sistemler) için de, bir kapı (C1) için de kullanılan aksesuar miktarı/maliyeti aynıdır. Buna karşın bir kabin ortalama 4 m² iken bir kapının 1,6 m² olması, aksesuar m² maliyetinin kapı (C1) uygulamalarında kabine göre ortalama 2,5 katı daha fazla olmasına sebep olmaktadır. Benzer durum daha az oranda olmakla beraber montaj maliyetlerinde de söz konusudur. Bu nedenlerden ötürü kapı (C1) uygulamalarının m² birim fiyatı kabine göre daha yüksektir.

Kabinlerde kapılarla kenar panellerin aynı hizada olmasını istiyorum. Lambalı sistemi mi yoksa bini profilli sistemi mi tercih etmeliyim?
Bu tip uygulamalarda mutlaka alüminyum bini profilli sistem tercih edilmesi önerilmektedir. Lambalı sistemlerde 12 mm. kalınlığındaki malzemenin inceltilerek 5 mm’ye düşürülmesi dayanımı azalttığı gibi bu işlem esnasında sürtünmeden dolayı oluşan ısı, panellerde dönme eğilimini de arttırmaktadır.

Kabin renklerinde krem, gri ve beyaz rengin m² birim fiyatının diğer renklere göre daha düşük olmasının sebebi nedir?
Sektörde 10 yılı geçen tecrübemiz cubicle sistemlerde krem, gri ve beyaz renklerin kullanım oranının %85’in üzerinde olduğu istatistiğini ortaya koymuştur. Bu durum satınalma politikalarımızı da şekillendirmiş ve bu 3 renk için çok yüksek miktarlarda özel fiyatlarla toplu alımlar yapmamıza sebep olmuştur. Tedarikçilerimizden bu yolla aldığımız indirimleri müşterilerimize doğrudan yansıtmamız nedeniyle krem, gri ve beyaz renk kabin sistemleri diğer renklere göre daha ekonomiktir.

%100 akrilik ile Modifiye akrilik arasındaki fark nedir?
Malzeme içeriği her ikisi için de %66 oranında ATH (Alüminyum Trihidrat) ve %1 oranında renk pigmenti iken kalan %33’lük kısmın farklı olması panellerin davranışlarının da farklı olmasına sebep olmaktadır. %100 akrilik panellerin modife akrilik panellere göre avantajı ısı ile şekil verilebilmesidir. Örneğin daire şeklinde bir kolonun kaplamasında %100
akrilik kullanılması gerekmektedir. Mutfak ve lavabo tezgahları, düz duvar kaplamaları gibi uygulamalarda modifiye akrilik paneller optimum çözümlerdir.

Akrilik uygulamalarında koyu renk seçmenin riski nedir?
Otomobilden mobilyaya kullandığımız herşeyin yıllar içinde gerek kullanıcı hataları gerekse ortam koşulları nedeniyle çizilmesi kaçınılmazdır. Bu çizikler ürünün rengi koyulaştıkça daha fazla gözükür olurlar. Aynı durum akrilik paneller için de geçerli olup renk koyulaştıkça çizikleri daha fazla gösterecektir.
Ayrıca akrilik panellerin en önemli özelliği olan ek yerinin gözükmemesi performansı, kullanılan panel rengi koyulaştıkça düşmektedir.

Firmanızdan alacağım ürünlerin montajını kendi ekibimle yapmak istiyorum, mümkün müdür?
Ürünlerimizi fabrika teslimi olarak satın alıp montajını kendi ekiplerinizle yapmanız mümkündür. Bu durumda şantiyeden almış olduğunuz ölçülere göre imalat çizimleri yapılacak ve tarafınıza onaya gönderilecektir. Bu çizimler üzerinden almış olduğunuz ölçülere göre üretilecek olan ürünlerin mahale montajında sorun yaşanıp yaşanmayacağını tekrar kontrol etme ve gerekirse revize etme şansınız olacaktır. Ürünlerimizin montajında faydalanabileceğiniz videolarımıza
Kurumsal>Montaj_Videoları bölümünden ulaşabilirsiniz.
MERKEZ/FABRİKA - İstanbul
Tel: +90 216 311 11 23 Faks: +90 216 311 11 38

İÇ ANADOLU BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ - Ankara
Tel: +90 312 467 20 93 Faks: +90 312 467 20 94
TEKLİF ve BİLGİ TALEBİ İÇİN
bilgi@eskabin.com
13 yıldır sadece compact laminat, CDF ve akrilik panellerin kullanıldığı imalatları yaparak tamamlanan proje sayısı 20.000'e yaklaşmıştır.
Telif ve yayım hakkı; 2017 Es Kabin Yapı Sistemleri San. ve Dış Tic. Ltd. Şti. Tüm hakları saklıdır.